PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=6253}

Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy
7,2 11 089
ocen
7,2 10 1 11089
7,3 15
ocen krytyków
Hudsucker Proxy
powrót do forum filmu Hudsucker Proxy

Jeden z moich ulubionych: bogata i bardzo udana synteza, pełna nawiązań: przede wszysytkim budzi skojarzenia z komediami Franka Capry i Howarda Hawksa, ale też z produkcjami Terry'ego Gilliama (sceny w korporacji serwują Orwellowski klimat niczym z "Brasil", w scenografii i grze z ekspresjonizmem. Widać, że Coenowie znają kino i świadomie korzystają z jego dorobku, a przy tym zachowują swój styl, bo "Hudsucker Proxy" nie jest powtórką z "Mr Deeds..." w kolorowej wersji - to raczej nawiązanie (lub pastisz jak ktoś woli) do filmów z epoki Nowego Ładu. Jak u Capry, historyjka balansuje na granicy kiczu i naiwności, bohater do złudzenia przypomina "Pana z milionami" (niektóre sceny nawiązują wprost, np. wykresy psychiatry), Caprowskiego idealistę, jak u Capry i Hawksa film bawi żartem, trochę moralizuje i gani przywary. Ten typ parodii jest oczywiście zamierzony, obnaża naiwność i sentymentalizm (Norville szybko adaptuje sie w korporacji po sukcesie z hula-hopem, całość ratuje narrator) i stał się chyba główną przyczyną tak słabego przyjęcia filmu przez krytyków i widzów - Coenowie uderzyli w amerykańską mitologię :-). Pierwsza tak duża, Hollywoodzka produkcja Coenów okazała się również finansową porażką (nawiasem mówiąc w tym samym roku powstały "Forrest Gump" czy "Shawshank Redemption", być może to miało wpływ. A mnie ciężko tu znaleźć słabe elementy: mamy bardzo dobre aktorstwo, jest znakomita oprawa wizualna i muzyczna, uwagę zwraca też różnorodność narracji: całość prowadzi sympatyczny woźny Mojżesz, ale np. w pierwszej scenie spotkania Norvilla i Amy obraz komentują dwaj taksówkarze, w innym miejscu spiker telewizyjnych wiadomości... Tim Robbins - choć z Gary Cooperem się nie kojarzy, ma swój wdzięk i podobnie wzrusza szczerością , Jennifer Leigh - super szybko mówiąca dziennikarka, Paul Newman świetny w roli złego charakteru, Steve Buscemi, John Goodman... Polecam, film dla szerokiego grona. Myślę, że z czasem będzie tylko zyskiwał na wartości.

ocenił(a) film na 8
Snaut

Cóż, aż tak fachowo bym się nie wypowiedział, ale ten film rzeczywiście ma klimat produkcji Franka Capry.

ocenił(a) film na 9
Snaut

Ładnie napisane. Nie widziałam jeszcze "Pana z milionami", który koniecznie musi stać się moją kolejną lekturą. Na wielu płaszczyznach już od pierwszych scen widać inspirację "Brazil". Wspaniałe dzieło.

ocenił(a) film na 7
Snaut

Mi jeszcze kojarzył się z kinem Braci Lumière, Coenowie użyli narzędzia jakim jest film by po prostu bawić widzów. Naginali zasady, odciągali uwagę od wątku głównego, wykreowali przerysowane postacie i na każdym kroku podkreślali, że film to nie rzeczywistość a zabawa. Bardzo fajne kino :)

ocenił(a) film na 8
Snaut

W tym filmie jest jakaś kosmiczna obsada... oglądałem dość dawno temu i gdybym nie sprawdził niedawno w necie przysiągłbym, że film nakręcił Gilliam ;)

ocenił(a) film na 8
Snaut

Myślę, że Hudsucker Proxy to odwrócona wersja politycznej satyry Franka Capry z 1939 roku. Braciom Coen chodziło, żeby wykreować bohatera, który ośmieszy amerykański mit sukcesu, Frank Capra w filmie Pan Smith jedzie do Waszyngtonu powraca do swego podstawowego wątku zwycięstwa dobra nad złem i triumfu prowincji nad stolicą. Jefferson Smith jest silny, nieugięty, zdeterminowany i nie poddaje się w najgorszych sytuacjach, i w końcu odnosi sukces. Natomiast Norville Barnes jest przeciwieństwem Jeffersona Smitha – słaby, gapowaty, ale prostoduszny sortownik poczty pochodzący z prowincji zostaje prezesem korporacji. Wynalazek hula hoop przynosi korporacji korzyści. W wyniku intryg sekretarki tak szybko jak wspiął się na szczyt, tak z niego spadł . Bracia Coen kpią sobie z amerykańskiego snu o sukcesie, i znów zaskakują widza zakończeniem tej historii.

ocenił(a) film na 5
Snaut

niestety ten film z czasem na wartosci tylko traci bo to tylko glupia bezrefleksyjna bajka w ktorej nie ma zawartosci merytorycznej. Mozna sie tu silic na jakies zaawansowane opisy ale moim zdaniem przy takiej sredniawce to tylko strata czasu. Ogladalem kiedys jako dziecko, dzis jako dorosly musialem przewijac pod koniec...

gnat8010

That's just like, your opinion, man.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones